+372 5430 1080
10:00 - 18:00
info@modelforce.eu

DJI ettevõtte kohta

Avaleht » DJI ettevõtte kohta

Tänapäeval on aerofotograafia drooni abil muutunud peaaegu sama tavaliseks kui sülearvuti või nutitelefoni kasutamine kuid veel umbes 15 aastat tagasi oli see täiesti väljaarenemata ala, kus olid ainult väga kallid ja raskesti hallatavad professionaalsed seadmed, mis olid mõeldud konkreetsete tegevuste jaoks. Kuid just 15 aastat tagasi, 2006. Aastal, loob tundmatu Hiina arendaja Frank Wang Tao, kelle kinnisideeks oli ideaalse drooni loomine, mõttekaaslase toe abil loob oma ettevõtte DJI (SZ Dajiang Innovation Technology Co., Ltd.) – nüüd maailmakuulus kvaliteetsete videoseadmete, multikopterite ja muude sarnaste seadmete tootja. Selle ettevõtte areng on võrreldav mägijõega – olles aeglaselt alustanud oma teekonda, on see iga pöördega suurendanud oma jõudu ja võimsust ning nüüd 2021. aastaks on see vaieldamatult drooniturul juhtpositsioonil.

Kuidas see kõik sai alguse

Ettevõtte ajalugu on lahutamatu selle asutaja ajaloost. Frank Wang Tao sündis 1980. aastal Hiina linnas Hangzhous. Alates lapsepõlvest armastas ta õhusõidukite modelleerimist, see oli tema hobi, millega ta võis tegeleda nii päeval ja öösel, nii et peagi jäi tavaline õppeprotsess jäi tema jaoks tahaplaanile. See oli ka põhjus miks tal ebaõnnestusid katsed saada ühe maineka Ameerika tehnoloogiaülikooli üliõpilaseks ja Wang Tao astus sisse Hongkongi teaduse ja tehnoloogia ülikooli, mis lõpuks sai saatuslikuks pöördepunktiks tema elus. Oma viimasel kursusel oli Frank kirglikult huvitatud droonijuhtimissüsteemi prototüübi loomisest ja pärast mitmeid unetuid öid demonstreeris seda oma professorile Li Zexiangile, kes oli üliõpilase tööst nii vaimustuses, et sai oma töö jätkamiseks eristipendiumi. Hiljem sai professor Lee DJI investoriks ning omab täna 10% ettevõtte aktsiatest ja kuulub juhatusse.

Kuni 2006. aastani elas Wang Tao ülikooli ühiselamus, luues oma esimesed juhtimissüsteemid, seejärel kolis koos kaasõpilaste-partneritega Shenzhenisse, kus oli asutatud DJI allesjäänud Wang Tao toetusest saadud vahenditega. Esimeste droonide maksumus oli umbes 6000 dollarit tükk, ostjad olid ettevõtted, kes viisid läbi katseid droonidega. Tulu oli vaevalt piisav, et maksta töötajatele palka ja arendustöödega jätkata või nõudis isegi märkimisväärseid rahalisi süste, mida erinevatel aegadel pakkusid Franki perekonna sõber Liu Di, kellele kuulub nüüd 16% ettevõtte aktsiatest, ja Swift Jiaxe, kes oma parima sõbra huvides müüs oma korteri ja investeeris kõik rahalised vahendid ettevõttesse ning keda peetakse Wang Tao usaldusisikuks. DJI ebakindel positsioon oli tingitud ka asutaja keerulisest olemusest, kes kes lepitamatu perfektsionistina viis oma alluvad lahkumiseni, mille tulemusena muutus esimese kahe eksisteerimisaasta jooksul peaaegu kogu ettevõtte töötajate esialgne koosseis.

Ettevõtte asutaja DJI Frank Wang Tao

Hoolimata kõigist raskustest oli Frank Wang Taol õige keskkond, tänu millele jätkas ettevõte oma olemasolu ja arengut ning peagi hakkas müük välismaale minema. Rahvusvaheliste foorumite külastamine inspireeris asutajat välja töötama põhimõtteliselt uusi tooteid, ta püüdis luua kergesti kasutatavat autopiloodi, mis tekitas üha suurema hulga huvi foorumitel. Aastal 2011 kohtas Frank ühel neist Colin Guyne’i, kes oli samuti innukas modellide fänn, kellel oli oma idufirma ja kes püüdis seda valdkonda filmikunstiga ühendada. Samal ajal töötas DJI just pildistamise stabiliseerimiseks vedrustuse kallal, millest sai kahe entusiasti jaoks kinnisideeks. 2011. aastal saavutas ettevõte oma eesmärgi, luues üllatavalt kerge ja odava toote – väärtus langes alla 1000 dollari. Samal ajal sai Guynnist 48% osaluse omanik ja tema suursaadik läänes, luues Texases DJI North America filiaali, mille eesmärk oli meelitada uusi tarbijaid.

2012-2013 tähistas ettevõtte kõigi kordumatute arenduste kokkupanemist ja esimese Phantomi drooni valmimist, mis on uskumatult nutikas, kuid hõlpsasti kasutatav, karbist väljavõttes kasutusvalmis ja taskukohane. Sõna otseses mõttes oli see turu õhku lasknud, muutes ettevõtte maailmakuulsaks kaubamärgiks, millele on kaasa aidanud ka õige mitmekesistamispoliitika: droonide müük toimus võrdselt võtmeturgudel Euroopas, Aasias ja Ameerikas (30% müügist) ning Aafrikas ja Ladina-Ameerikas. Ettevõtte 2013. aasta tulud kasvasid 130 miljoni dollarini. Samal aastal Frank Wang Tao ja Ettevõtte 2013. aasta tulud hüppasid 130 miljoni dollarini. Samal aastal muutusid Frank Wang Tao ja Colin Gwynne’i suhted, kes süstemaatiliselt halvenesid seoses erisustes müügiprotsessile lähenemisele, jõudes kuni kohtuprotsessideni. Lõpuks sai Colin Gwynne, kes sai hüvitist koos teiste DJI endiste töötajatega, tööd konkurendi ettevõttes – 3D Robotics, kus ta töötab tänaseni.

Vaieldamatu juht

DJI edasine areng toimus uskumatu kiirusega. Pärast Phantomi edu samal 2013. aastal vabastati Phantom 2 ja Phantom 2 Vision, pakkudes tarbijatele sel ajal uusimaid rakendusi. Lisaks droonidele ei unusta ettevõte oma teisi arenguid, S800, F330, F550 platvormid, Zenmuse vedrustused ja muud tooted. 2014. aastal oli müüdi 400 000 fantoom-seeria drooni mis oli varustatud revolutsioonilise Lightbridge’i andmeedastustehnoloogiaga, sündinud olid Ronini professionaalsed stabilisaatorid, S900 ja S1000 platvormid ning oma niši hõivavad Inspire1 droonid, mis viivad 500 miljonilise tuluni aastas. 2015. aasta rõõmustas aerofotograafia fänne Phantom 3 (Professional, Advanced ja Standard) koos Zenmuse X5 ja X5 RAW ning professionaalsete filmitegijatele Ronin-M stabilisaator ja muud uuendused.

2015. aastal, kui DJI töötas oma ainulaadsete lahenduste kallal, püüdmata olemasolevaid lahendusi ümber kujundada, oli selle käive fantastiline – 1 miljard dollarit, meeskonnas on ligi 3000 töötajat, kes tegutsevad kogu maailmas, ja ettevõtte enda väärtus on hinnanguliselt 10 miljardit dollarit. Turundusuuringute tulemuste kohaselt hõivab Wang Tao produkt 70% ülemaailmsest drooniturust. Drooni turu kiire arengu ja brändi lähenemisele “karbikujulise” lahendusele ja minimalistlikule stiilile nimetatakse seda sageli “Apple’iks droonide seas”.

Jätkates unistust saada ülemaailmseks tehnoloogiabrändiks, mis taastab Hiina maine kvaliteetsete toodete tootjana ja seisab võrdselt maailmakaubanduse hiiglastega, jätkab Frank Wang Tao aktiivselt uute tehnoloogiate ja lahenduste arendamist, mille tulemusena sündis 2016. aasta märtsis Phantom 4, mis autoriteetsete väljaannete kohaselt kuulus top 10 “parimate droonide” hulka. Konkurentide hulgas esitati ettevõtete “Shenzhen Zero UAV Tech.Co. OÜ” (Null), “3D Robotics” (kus Colin Gwynne praegu töötab), “Horizon Hobby LLC”, “Parrot”, “Yuneec”, “Microdrones”. Väärib märkimist, et sel aastal oli esimene patendi rikkumisega seotud kohtuasi: DJI kaebas Yuneeci kohtusse, kes avaldas oma uue mudeli.

Vähem kui paar kuud hiljem, septembris, võeti kasutusele “käsitsi” kokkupandav droon Mavic, mis sisaldab kõiki uusimaid lahendusi aerofotograafia valdkonnas ja on samal ajal üllatavalt kompaktne. Tundub, et varsti muutuvad droonid mitte ainult taskukohaseks kulude ja juhtimise osas, vaid ka nii tavapäraseks igapäevaelu atribuudiks kui telefon ning DJI on täna selles valdkonnas absoluutne liider, mis kõigi prognooside kohaselt jääb nii vähemalt veel mitu aastat. Seda kinnitab asjaolu, et 2015. aastal omandas DJI osaluse tuntud Euroopa filmimisseadmete tootjas Hasselbladis. Nende ettevõtete strateegiline partnerlus võimaldab neil oma parimaid külgi näidata ja ära kasutada.

Kasulik antireklaam

Drooni tehnoloogiate valdkonna arendamise tõukejõuks ei ole mitte ainult ettevõtte enda ideed, vaid ka negatiivne kogemus. Nagu teate, on õhukaamerate kiire areng pannud meid mõtlema ümbritsevate inimeste ohutusele ja privaatsusele, kuna nende seadmete kasutamine ei ole ikka veel peaaegu mingil moel sanktsioneeritud. DJI ajaloos on tuntud juhtumeid, kus droonid rikuvad isiklikku ja põhimõtteliselt keelatud ruumi. Üks neist toimus Ameerika Ühendriikides, kui USA luureohvitser Washingtonis purjus olles käivitas oma sõbra drooni ja kaotas selle pimedas, leidis selle alles hommikul Valge Maja murul. See sündmus tabas koheselt ajalehtede esikülgi ja DJI tõmbas kogu maailma tähelepanu. Teine tuntud juhtum toimus Jaapanis – kogenematu ökoloogi käes olev droon Fukushima-1 radioaktiivsete jäätmete proovidega lendas otse Jaapani peaministri kontori katusele. Samuti on tõendeid selle kohta, et droone kasutatakse keelatud ainete ja isegi relvade tarnimiseks, mis paneks iga suure ja tuntud tootja õudusega värisema. Kuid Wang Tao jääb täiesti rahulikuks ja lahendab need probleemid metoodiliselt. Praeguseks on igal selle droonil sisseehitatud tarkvara, mis kontrollib lennutsoone, tänu millele ei saa droonid lennata strateegiliste objektide, näiteks lennuväljade ja muude “keelatud tsoonide” lähedal, eriti ei saa droon läheneda Ameerika Ühendriikide presidendi elukohale vähem kui 15,5 miili.

Silmapaistev olevik ja paljutõotav tulevik

Täna on DJI mitmeid tootmisvaldkondi, kus ettevõttel praktiliselt analooge pole:

  1. maailmakuulsad droonid (Phantom ja Mavic) massitarbijatele ja professionaalidele mõeldud multikopterid (Inspire, Spreading Wings);
  2. mehitamata õhuseadmete erinevad kontrollerid (A2, Naza jt);
  3. stabiliseerimise ja professionaalse kinematograafia filmimisseadmed (Osmo, Ronin);
  4. platvormid, mis on mehitamata õhusõidukite konstruktsiooniga — Guidance, Matrice 100.

Juba täna on DJI tooted leidnud rakendust erinevates valdkondades, nagu televisioon, põllumajandus, ajakirjandus, blogimine, ehitus ja kartograafia. Kuna droonid on kõige kõrgtehnoloogilisemate toodete nimekirjas, on neid nii lihtne kasutada, et need on muutunud tavaliseks kodumasinaks, mis on kõigile kättesaadav. Raske on ülehinnata eeliseid, mida droonid suudavad lähitulevikus tuua, ja millistes valdkondades neid veel kasutatakse, DJI paneb igal aastal kõik lendavate kaamerate fännid ootama hinge kinni pidades uute toodete rakendamist ja siis ainult imestama uute võimaluste üle, mis tundusid reaalsuseks saavat alles kauges tulevikus. Pole ime, et ettevõtte loosung on: “The Future of Possible” „Tulevik on võimalik“.

On võimatu mitte tähele panna nii olulist ettevõtte toodete rakendamist kui “kõrgemate eesmärkide” teenimist. Droone kasutatakse humanitaarteenistuste töö hõlbustamiseks hädaolukorras, need aitavad koguda täielikumat ja usaldusväärsemat teavet hetke olukorra kohta, säilitades samal ajal ohutu vahemaa, tehes teadlikumaid otsuseid odavamalt ja tõhusamalt kui traditsioonilisi meetodeid kasutades.

Samamoodi võimaldavad droonid keskkonnakaitsjatel, teadlastel ja teadlastel näha õhust asju, mis on muidu kättesaamatud, või avastada asju, mida nad maapinnalt kunagi ei märkaks. Ettevõte toetab ka haridusprogramme, hoolitsedes pideva uurimistöö eest ja asutades 2015. aastal Hongkongi teaduspargis teaduskeskuse. Töötajad töötavad kontorites üle maailma: Hiina, USA, Euroopa, Jaapan, Korea – nad on täis energiat ja ideid, sest nende keskmine vanus on vaid 26 aastat.

Oodates võimatut

DJI tekkimise ja arengu ajalugu on nagu muinasjutt: unistav õpilane arendab unetutel öödel seda, mida ta kõige rohkem armastab, ning tema loomingut hindab ja armastab lõpuks kogu maailm. Asutaja Frank Wang Tao perfektsionism ja valivus oma toote suhtes paneb meid uskuma, et ta ei peatu saavutatul, saame hämmastusega kõrvalt vaadata, kuidas tulevikust saab meie igapäevane reaalsus. Frank ja tema firma DJI on juba ajalukku kirjutatud kui järgmine tehnoloogiline revolutsioon, mis muutis ja muudab endiselt meie elu, oleme olnud nende sündmuste tunnistajaks ja meil on õigus oodata uusi põnevaid avastusi. Kes teab, mida veel geniaalse arendaja töö kaasa toob?

Ostukorv
Autentiseerimine

Kas teil pole veel kontot?

Loo kasutaja
Tootekategooriad
Jälgi meid:
Cookies
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.
Nõustun