Eestist saabuvate reisijate arv on viimastel aastatel kümnekordistunud ja paljud üritavad teele kaasa võtta erinevaid kasulikke või huvitavaid vidinaid või vajalikku varustust. Viimastel aastatel on pagasi esemete hulgas on avastatud droone väga sageli. Kuid tänu asjaolule, et tegemist on üsna spetsiifilise seadmega, on turistidel, eriti algajatel, sageli küsimusi selle kohta, kuidas neid seadmeid saab lennukiga transportida ja kas see on üldse võimalik. Küsimus ei ole tühine, sest viimastel aastatel on rahvusvahelised ja riiklikud lennundusorganisatsioonid hakanud karmistama eripagasi ja käsipagasi veo eeskirjade rikkumise eest. Reisi planeerimisel peate järgima mõningaid reegleid.
Esiteks saate teada: kas teid lubatakse drooniga sihtriiki
Enne drooni lennuki transportimise reeglite tundmaõppimist peaks iga turist välja selgitama, kuidas sisenemisriik üldiselt reguleerib droonide importi välismaalt ja kas neid saab üldse kasutada. Mõnes riigis on sellised “mänguasjad” keelatud. Parimal juhul konfiskeeritakse droon teilt mõneks ajaks ja kui te lahkute, tagastatakse see, nagu näiteks Vietnamis. Mõnes riigis ei ole võimalik kasutada välismaalt toodud droone. Aga kohapeal ostetud – pole probleemi. Küsige selle riigi konsulaadist, kuhu kavatsete lennata, millised reeglid kehtivad eraviisiliste mehitamata õhusõidukite suhtes.
Tutvuge pagasi registreerimise reeglitega lennujaamades, mille kaudu kavatsete lennata
Paljud kogenematud kasutajad arvavad, et just lennufirma lubab või keelab midagi pardale võtta pagasi või käsipagasina. Tegelikult näevad lennufirma reeglid ette ainult mõlema mahud, samuti pagasi vedamise reeglid salongis. Seega ei pea te igas teid huvitavas lennufirmas üldse teada saama kas on võimalik kaasa võtta droon.
Mis puudutab nimekirja asjadest, mida kaasa võtta plaanite, siis on nende pardale pääsemise eest vastutav lennujaama valveteenistus. Me võime kohe öelda, et turvareeglid lubavad transportida droone. Lisaks saate valida, kuidas drooni transpordite: pagasis või käsipagasis. Paljusid aga varitseb sel juhul teine probleem.
Lisateave drooni akude transportimise reeglite kohta.
Drooni mootorid töötavad teadaolevalt patareidega. Seetõttu ei ole drooni transportimisel peamine probleem, kui seadus lubab seda konkreetsesse riiki importida, mitte seade ise, vaid selle toimimiseks vajalikud akud – liitiumakud. Viimastel aastatel on rahvusvahelised ja riiklikud lennuametid karmistanud selliste akude transportimise eeskirju. Eesti ja välismaa lennujaamades sel teemal on ligikaudu samad standardid, kuna need põhinevad IATA nõuetel. Mõned ebameeldivad juhtumid ja vahejuhtumid, millega turistid kokku puutuvad, jäävad konkreetse riigi konkreetsete isikute südametunnistusele. Kui te pole seadust rikkunud, pole neil õigust selliseid patareisid teilt ära võtta.
Millised on liitiumakude transportimise põhireeglid teie kopterile? Esiteks ei saa neid registreeritud pagasis eraldi transportida. Sageli on soovitatav paigaldada patareid seadme sisse, siis ei ole inspektoritel teile tarbetuid küsimusi. Samal ajal ei tohiks iga UAV sees olev aku olla võimsam kui 100 Wh. Mõnedel mudelitel, näiteks Phantom 4, on väiksem võimsus – 81,3 Wh, mis muudab probleemi lahendamise isegi lihtsamaks.
Praktika näitab, et mõned reisijad võtavad oma drooni lennuki salongi käsipagasina, teised aga panevad selle pagasisse, võttes droonilt ära vaid kõige hinnalisema ja hapramad osad. Kui otsustate kopteri kaasa võtta, siis mõelge kõigepealt, kui palju käsipagasit teil lennu ajal on, ja lugege ka lennufirma reegleid. Lubatud käsipagasi suuruse ja kaalu nõuded võivad lennufirmati erineda. Lisaks on käsipagasi turisti- ja äriklassis kandmise reeglid erinevad.
Jääb veel küsimus varuakude kohta. Kui vajate neid, peate need käsipagasi osana salongi kaasa võtma. Liitiumakusid ei saa vedada registreeritud pagasina. Siiski tuleb meeles pidada, et lennuettevõtjad piiravad akude transportimist, mille võimsus ületab 100 Wh. Kui teil on sellised patareid, siis võite neid võtta ainult lennuettevõtja loal. Lisaks Kui kannate varuakusid kaasas, veenduge, et need oleksid korralikult pakitud. Liitiumakude pakendamise eeskirjad leiate iga lennuettevõtja või isegi lennujaama veebisaidilt.
Ja igal juhul ärge võtke endaga kaasa vanu või kahjustatud patareisid. Teid lihtsalt ei lubata nendega pardale.