+372 5430 1080
10:00 - 18:00
info@modelforce.eu

Drooniga kaupade kohaletoimetamine: olevik ja tulevik

Avaleht » Blog » Drooniga kaupade kohaletoimetamine: olevik ja tulevik
drone-delivery

Drooniga kaupade kohaletoimetamine: olevik ja tulevik

Kaupade vedu droonidega ei ole enam ulme. Antud tarneviis ei ole mitte ainult palju odavam kui õhupost, vaid ka paljudel juhtudel hädavajalik - näiteks kui tegemist on meditsiinitarbete saatmisega kaugematesse asulatesse. Juba praegu logistikaettevõtted on droonidega eksperimenteerimiselt üle läinud nendega päris äritegevusele. Suurimad IT-konsernid on loomas spetsiaalsed üksused selle ärisuuba arendamiseks.

Drooniga kohaletoimetamise eelised

Droonidel kui kaupade transportimise vahendil on palju eeliseid, sealhulgas:

  • Logistika tõhusus. Traditsiooniline kohaletoimetamine on seotud sõiduteedega. Sageli peavad veoautod sõitma kümneid lisakilomeetreid, et toimetada kaup laost isegi lähedalasuvatesse sihtkohtadesse. Lisaks võivad nad liiklusummikutesse kinni jääda. Droonidel ei ole selliseid piiranguid - nad saavad otse liikuda punktist A punkti B, mis muudab transpordi palju tõhusamaks.
  • Klientide teenindamine kaugemates piirkondades. Vähearenenud teede infrastruktuuriga piirkondades võtab kohaletoimetamine kaua aega. Mõnel juhul võib ilm kõik plaanid rikkuda. Droonid seevastu suudavad hõlpsasti lennata üle maastiku.
  • Kiirus. Droonidega kohaletoimetamine on võrreldav õhupostiga - kaubad toimetatakse kohale kiiresti ja takistusteta. Transpordi kiirus võib kohati ületada traditsioonilisi tarneviise kordades.
  • Transpordi olukorra parandamine. Jaemüügi hiiglase Amazoni sõnul kaalub enamik kaubandulikke kaupu alla 2 kg. Tänapäeval võtavad sellised kaubad veoautodes ruumi. Kui kõik kerged pakid saadetaks droonidega, leevendaks see oluliselt transporti ning vähendaks kaubikute ja veoautode arvu teedel. Sellest võidaks reisijatevedu ja muidugi ökoloogia - droonid, mis saavad energiat elektrist, ei reosta.
  • Odavad kulud. Droonide kasutamine kohaletoimetamiseks on ettevõtetele palju odavam kui kaupade vedu helikopteritega. Droonid on ka kasumlikumad kui tavalised tarnemeetodid, kus on kaasatud suur hulk inimressursse. Droonid nõuavad suuri kulutusi ainult tehnoloogia rakendamisel, samas kui töötajate palgakulud võivad aja jooksul ainult kasvada.

Kus tänapäeval kasutatakse kohaletoimetamiseks droone

Droonid on võimelised klientidele tarnima väga erinevaid kaupu. Tänapäeval kasutatavate valdkondade valik on üsna lai:

  • Toidukaupade ja valmistoidu kohaletoimetamine. Esimene õhukaudu pitsa kohaletoimetamine toimus 2014. aastal Syktyvkaris. Pioneeriks oli Vene firma Dodo Pizza. Kuid seni ei ole selle kullerid asendatud droonidega. Rahvusvaheline toidupoodide kett 7-Eleven katsetas ka droonidega. Uber Eats alustab 2023. aastal droonide kommertskasutust.
  • Tervishoid. Paljud arstid panustavad suuri lootusi ka mehitamata õhusõidukite transpordile. Droonid suudavad meditsiiniseadmeid ja doonororganeid kiiresti toimetada raskesti ligipääsetavatesse piirkondadesse. 2019. aastal saadeti siirdamiseks mõeldud neer esmakordselt drooniga patsiendile Ameerika Ühendriikides. Ja mittetulundusühing WeRobotics kasutab täna vaktsiinikonteinerite transportimiseks DJI Matrice 300 RTK professionaalseid droone.
  • Erakorraline arstiabi. Defibrillaatorite tarnimist droonidega on Rootsis edukalt testitud. Eksperimendi tulemuste kohaselt olid enamikul juhtudel droonid kiirabi ees, päästes kriitilises seisundis patsiente.
  • Päästeoperatsioonid. Droonidega saab transportida tööriistu kahjustatud vee- ja elektriliinide parandamiseks ning toimetada esmaabivahendeid loodusõnnetustest mõjutatud piirkondadesse.
  • Jaemüük. Logistikaettevõte UPS valdab täna hübriidmeetodit: kõik pakid tuuakse külla veoautoga ja droon toimetab pakid asulas laiali. See tehnoloogia lahendab "viimase kilomeetri" tarnimise probleemi.

Kas kõigil ülalnimetatud juhtudel on droonid kiiremad kui traditsioonilised tarneviisid? Ilmselt jah: nagu eespool mainitud, võivad droonid tarnida kaupu punktist A punkti B sirgjooneliselt - ilma liiklusummikuteta, sirgjooneliselt. Keskmiselt suudavad kaasaegsed DJI mudelid arendama kiirust kuni 80 km / h.

Mida toob tulevik mehitamata tarnetele

Kaupade kohaletoimetamine droonidega kõlab paljude jaoks endiselt nagu midagi ulme valdkonnast. Kuid lähitulevikus on sellel tehnoloogial kõik võimalused saada logistikas üldtunnustatud standardiks.

Viimaste aastate uudised Ameerika Ühendriikidest kinnitavad, et jõuline tegevus selles uues valdkonnas võib tuua suurt kasumit. Näiteks Flirtey, kes algusest peale tegi mehitamata kohaletoimetamise oma põhifookuseks, on muutunud väikesest idufirmast suureks ettevõtteks, mille kapitalisatsioon on mõne aasta jooksul üle 100 miljoni dollari.

Zipline on veel üks Ameerika ettevõte, mis on spetsialiseerunud droonidega kohaletoimetamisele. Tema prioriteet on teha meditsiinitarvete tarnimiseks koostööd mittetulundusühingutega. 2016. aastal tõusis Zipline esile tänu vaktsiinitranspordi projektile Rwandas. Täna teeb ettevõte koostööd Intermountain Healthcare Foundationiga, et tarnida retseptiravimeid Utah's abivajavatele patsientidele.

Droonidega tarnimise eriüksused on loonud IT-hiiglased. Amazon Air loodab, et peamine viis kaupade tarnimiseks klientidele "lähiaastatel" saab olema droonidega. Google Wingi teenuse kohta on teada, et selle töötajad arendavad aktiivselt toodete tarnimist. Kaubanduskeskuste tühjadele katustele on loodud droonide käivitamiseks platvormid. Kuna droonidega kohaletoimetamine võtab palju vähem aega kui kulleritega, on klientidel võimalus tellida isegi jäätist ja saada see sulatamata.

Ka teiste riikide ettevõtted näitavad üles suurt huvi mehitamata õhuposti vastu. Näiteks Hiina turg Meituan toimetas 2022. aastal droonidega kohale üle 100 tuhande paki. On veel väga raske ennustada, milline neist saab selles valdkonnas liidriks.

Kõigi uuenduslike kättetoimetamisteenuste puhul on peamiseks takistuseks õigusaktide ebatäiuslikkus. Kuid võite olla kindel, et niipea, kui need on ületatud, saavad pakiga droonid lõpuks tänavamaastiku tuttavaks osaks.

Vanemad

ClicBot: suurepärane õppedroon nii väikestele kui suurtele

Uuem

Esindatud DJI Inspire 3 – maailma esimene 8K UHD toega droon

Ostukorv
Autentiseerimine

Kas teil pole veel kontot?

Loo kasutaja
Tootekategooriad
Jälgi meid:
Cookies
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.
Nõustun